VIA ĶEKAVA arhīvs

Pasākumu rīko

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

On-line apmeklētāji

Šobrīd klātienē ir 41 viesi 


Eksports - ekonomikas attīstības dzinulis PDF Drukāt E-pasts

Festivāla ietvaros norisinājās starptautiska konference Baložos, kurā uzņēmēji diskutēja par izaicinājumiem, ar kuriem dažādos tirgos jāsaskaras eksportējošu uzņēmumu vadītājiem. Secinājums – eksports ir galvenais ekonomikas attīstības dzinulis, mums ir iespējas to attīstīt, jāizglītojas un jāizmanto visas piedāvātās iespējas.

SEB bankas valdes locekle Ieva Tetere norāda, ka eksportētāji ir tie, kuriem šobrīd ir veiksmīgāks stāsts, nekā tiem, kas strādā tikai iekšējā tirgū. Metālapstrāde, mašīnbūve, kokrūpniecība, pārtikas ražošana un lauksaimniecība ir tās nozares, kas eksportējot pēdējā gada laikā attīstījušās visstraujāk Latvijā.

Viens no būtiskākajiem jautājumiem, kur rast finanses, kā attīstīt savu ražošanu, kā finansēt savu attīstību? Šeit I.Tetere atgādina, ka „banka ir pretimnākoša un palīdzēs attīstīties un finansēt, bet ir daži noteikumi, piemēram, pašu līdzdalība. Pašu kapitāls. Un sava līdzdalība ir viens no izšķirošiem faktoriem, kas mūsu uzņēmējiem reizēm pietrūkst. Tā ir joma, kur kopīgi ar valsti, ar valdību ir jāstrādā, jāmeklē riska kapitāla finansējums”.

Bet tiem uzņēmumiem, kuriem jau ir kapitāls, sadarbības partneri, ražošanas plūsma un savs sasniegtais apgrozījums, pēc I.Teteres teiktā, „noteikti vienmēr ir iespēja attīstīties tālāk, un iegūt bankas finansējumu”. Pēdējos 6-12 mēnešos visvairāk banka finansējusi lauksaimniecību, pārtikas preču ražošanu, kokapstrādi, visdažādāko ražošanu, piemēram, farmāciju.

Viņasprāt, uzņēmuma vadītāja izaicinājums ir liels un nepieciešama „prātīga drosme, kas ir veiksmes atslēga, lai tiktu uz āru”.

Ekonomikas ministrijas pārstāvis Oļegs Baranovs informē, ka ekonomika ir pārvarējusi savu zemāko punktu, septiņus ceturkšņus jau vērojams ekonomikas pieaugums. Pēc viņa domām, straujais eksporta pieaugums saistīts ar diviem faktoriem: pirmkārt, uzlabojusies situācija mūsu partnervalstīs, vairāk iespējas eksportēt; otrkārt, mēs esam uzlabojuši savu konkurētspēju.

Šobrīd ir mainījies ekonomikas modelis – pirms krīzes ekonomika balstījās uz iekšējo pieprasījumu, taču šobrīd un turpmākajos gados galvenais dzinulis – eksports. Turpmāko ekonomisko pieaugumu ietekmēs ārējais pieprasījums un konkurētspēja.

Arī eksporta konsultāciju uzņēmuma GatewayBaltic” vadītāja Inese Andersone norāda, kaārējos tirgos ir pieprasījums pēc Latvijas produkta. Ārzemju partneri meklē profesionālus uzņēmumus otrā pusē, tāpēc uzņēmumam jābūt ar vīziju, savu redzējumu un kvalitatīvu produktu”.

Pēc viņas domām, šobrīd Latvijas uzņēmumiem ir vairāk jāizglītojas, lai kļūtu konkurētspējīgāki un kvalitatīvāki gan produkta ražošanā, komunikācijā uz āru, gan pārdošanas veicināšanā. „Runājot par eksportētāja komplektu, mans redzējums ir - katrs pats sev ir laimes kalējs, eksports ir katra uzņēmuma paša rokās, jāizmanto visi piedāvātie atbalsta mehānismi”, atklāj I. Andersone.

Uzņēmumiem ir jāsaprot, ka pieprasījums ārējos tirgos ir citādāks, nekā iekšējos tirgus, jāizprot tās atšķirības un jāveido sava stratēģija. Mums Latvijā ir vērojamas pozitīvas tendences, bet mums ir kur augt. Kā vienu no veiksmīgiem piemēriem, I. Andersone min  „Putnu fabriku Ķekava”, kas palielina savu eksportu uz Zviedriju.

Viņa aicina Latvijas uzņēmējus izmantot šobrīd pieejamo programmu, kas kopā ar Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameru paver iespēju saņemt Eiropas Savienības līdzfinansējumu un iegūt Eiropas līmeņa izglītību. Šādu iespēju varēs izmantot nākamos trīs gadus.

Advokātu biroja VARUL pārstāvis Gints Vilgerts: „Ja uzņēmēji ir pārdzīvojuši 2010. gadu, un ir dzīvi, tas nozīmē, ka viņiem jau ir produkts, ko var eksportēt. To jāeksportē droši un pārliecinoši. Šī konference ir labs un interesants impulss tiem, kuriem nav pieticis drosmes sākt eksportēt, beidzot saņemties un to izdarīt.”

Starptautisko konferenci Vadītāja izaicinājums – eksportspējīgs uzņēmums rīkoja LETA un SEB banka.

Foto no konferences

Pēdējās izmaiņas: Piektdiena, 09 septembris 2011 17:43
 
LatvianEnglishRussian

Informatīvie atbalstītāji

Reklāmkarogs